Hotel PODIUM *** położony jest blisko urokliwych szlaków górskich. Dzięki takiemu usytuowaniu zapewnia Gościom łatwy dostęp do różnorodnych tras trekkingowych i widokowych, co czyni go idealnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Jesienią pobliskie lasy wypełniają się koźlarzami, prawdziwkami oraz podgrzybkami – to prawdziwy raj dla zawodowych grzybiarzy. Wiosną czy latem kolarze nie muszą martwić się o brak specjalnych tras, ponieważ nasz Hotel PODIUM *** znajduje się blisko szlaków rowerowych. Górskie wycieczki na dwóch kółkach to gwarancja odkrycia malowniczych krajobrazów, które na długo pozostaną w pamięci! Można wybrać długość i trudność ścieżek, by dobrać je odpowiednio do swoich umiejętności, a także kondycji. Z kolei zimą Hotel PODIUM *** dzięki bliskości wyciągów narciarskich jest idealnym miejscem dla fanów sportów zimowych. Z naszego obiektu można szybko i wygodnie dostać się na stoki, aby następnie szusować na nartach lub snowboardzie. Po dniu pełnym atrakcji w okolicy zapraszamy na zasłużony wypoczynek!
Hotel blisko szlaków górskich i innych atrakcji w okolicy
Hotel PODIUM *** – atrakcje dla aktywnych!
- Stoki narciarskie o różnym stopniu trudności (22 wyciągi, w tym nowoczesne koleje linowe)
- Trasy do uprawiania narciarstwa biegowego (Wisła Jawornik, Dziechcinka, Stecówka, Kubalonka, Istebna)
- Trasy rowerowe (stanowiące część Trasy Euroregionalnej nr 24 oraz tras Central European Greenways)
- Trasy downhill (jedna z najciekawszych – na Stożku)
- Górski park off road (z wypożyczalnią quadów i samochodów terenowych), o pow. 15 ha, z 5 trasami o różnym stopniu trudności
- Szlaki turystyczne i spacerowe (łącznie ok. 150 km)
- Korty tenisowe
- Boiska do piłki nożnej, siatkówki oraz koszykówki
- Aqua park
- Parki linowe
Hotel PODIUM *** blisko szlaków górskich i wyciągów narciarskich. Co warto odwiedzić?
Hotel PODIUM *** położony jest bezpośrednio przy żółtym szlaku turystycznym PTTK, prowadzącym na tzw. Pętlę Cieńkowską. To właśnie ten malowniczy zakątek w Wiśle jest najbardziej fotografowanym miejscem przez turystów. Po drodze mijamy jedną z największych wiślańskich atrakcji – skocznię im. Adama Małysza. Dojście z naszego Hotelu PODIUM *** do kulminacyjnego punktu widokowego z tzw. magicznym drzewem w zależności od tempa marszu przebiega od 30 do 45 minut. Żółty szlak finalnie prowadzi do szczytu Baraniej Góry!
Jednak to nie jedyna możliwość wędrówki pozwalającej na poznanie piękna Beskidów ze szczytu „Cieńkowa”. Co jeszcze proponujemy?
Szlak spacerowy Cieńków – Wisła Czarne
Schodzimy na asfaltową drogę i po 300 m skręcamy ostro w prawo pomiędzy zabudowania, zgodnie z oznakowaniem niebieskiego szlaku spacerowego. Przed nami 1200-metrowe zejście w dolinę Czarnego, do miejsca popularnie zwanego Fojtulą. Stąd możemy skręcić w lewo i udać się na spacer w dolinę Białej Wisełki, która uważana jest za najładniejszą dolinę Beskidów Zachodnich lub udać się w prawo, aby zwiedzić zbiornik wodny utworzony u zbiegu Białej oraz Czarnej Wisełki. Powrót odbywa się tą samą trasą.
Żółty szlak turystyczny
Zielony Kopiec – PTTK nad Zaporą.
Mamy nadzieję, że taka alternatywa spędzenia czasu z całą rodziną będzie dodatkową atrakcją Wisły.
Znajdują się w centrum miasta w Wiśle, przy głównej drodze. Odbywają się na nich regularnie zawody organizowane dla dzieci oraz młodzieży. W 2014 skocznie zostały zmodernizowane, przez co stały się bardziej funkcjonalne i bezpieczne dla młodych sportowców. Modernizacja obejmowała także ulepszenie systemu naśnieżania oraz oświetlenia, co pozwoliło na wydłużenie sezonu skoków narciarskich. Dzięki temu przyciągają coraz więcej uczestników i widzów na zawody, stając się jednym z kluczowych ośrodków sportowych w regionie.
W 2001 roku została wykonana figura Adama Małysza z bloku białej czekolady! Wykonywało ją 8 cukierników ze Stowarzyszenia Cukierników RP. Przez 264 godziny pracowali, by ukończyć rzeźbę mierząca aż 250 cm i ważącą 180 kg. Koniecznie musicie ją zobaczyć!
- ul. Kopydło 20a,
- tel. 33 855 18 33
Bar położony jest w odległości ok. 2 km od centrum Wisły w kierunku Istebnej. To miejsce kojarzone z kultem naszego mistrza – Adama Małysza! Można tam zobaczyć ścianę „fana” FAN CLUBU U BOCIANA oraz gabloty pełne zdjęć skoczka. Napijecie się tu regionalnego piwa, a na miłośników czytania czeka wiele książek o Małyszu.
- ul. 1 Maja 48a,
- tel. 517 567 660,
- www.malysz.org
W Galerii im. Adama Małysza można obejrzeć: cztery Kryształowe Kule za zdobycie Pucharu Świata, medale z Mistrzostw Świata w Lahti, Sapporo i Val Di Fiemme. Znajdują się tu również kombinezony, narty skokowe oraz wiele innych pamiątek związanych z karierą sportowca. W galerii można również kupić różne gadżety, jak też pamiątki.
- ul. Wodna 3,
- tel. 33 855 15 19
Muzeum Narciarstwa można zwiedzać bezpłatnie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00. Znajdują się tu prywatne kolekcje sprzętu narciarskiego, a także starych nart – wśród nich te z końca XIX w. i z lat 30. XX w. W zbiorach można obejrzeć też m.in. narty Adama Małysza, na których zdobył on tytuł Mistrza Polski. Muzeum kryje w sobie ponad 80 eksponatów – warto je zobaczyć, będąc w centrum Wisły.
Aleja znajduje się na deptaku przebiegającym przez wiślański rynek, czyli na Placu B. Hoffa. Pamiątkowe tablice wykonane z brązu są dedykowane Adamowi Małyszowi, Januszowi Rokickiemu, Apoloniuszowi Tajnerowi, Janowi Szturcowi, Janowi Kawulokowi, a także Janowi Legierskiemu. Jest tu również inskrypcja upamiętniająca m.in. otwarcie Skoczni w Malince.
Regionalne atrakcje turystyczne
- Jaworzynka 720 (przysiółek Gorzołki)
- tel. 33 855 65 20,
- www.nagrapie.com
Muzeum znajduje się na granicy Polski, Czech i Słowacji. We wsi Jaworzynka zaadaptowano drewnianą „kurlawą” chałupę z 1920 r. Obejrzeć można w niej m.in. wyjątkowy kurny piec, narzędzia rolnicze i niezbędne kiedyś zimową porą – narty. Organizowane są tutaj liczne wystawy czasowe oraz warsztaty edukacyjne, np. przędzenie wełny czy szycie kierpców lub strojów góralskich.
- Wisła Centrum,
- pl. B. Hoffa 3 (piwniczka od strony Parku Kopczyńskiego),
- tel. 33 855 17 99
- Godziny otwarcia: poniedziałek-niedziela 10:00-14:00, w sezonie letnim i zimowym 10:00-16:00.
Dzieła w galerii są m.in. wykonane przez Stowarzyszenia Grupy Twórców Wiślanie. Jest tu wiele prac plastycznych, zróżnicowanych pod względem tematyki. Można zakupić ciekawe pamiątki, a także dzieła stworzone przez amatorów i profesjonalistów mieszkających w Wiśle.
- Centrum Pasterskie w Koniakowie,
- tel. 602 128 388
Terminy wizyty należy ustalać między październikiem a kwietniem.
Dla smakoszy serów, z pewnością odwiedzenie bacówki, może okazać się miłym doświadczeniem. Powstają tu tradycyjne wyroby np. bundz, bryndza oraz odmiany wołoskie (np. oscypki). Można skosztować też napoju – żyntycy, którego tradycja sięga XIV wieku. W sąsiadującym sklepie góralskim wyposażycie się w ciekawe pamiątki: lniane koszule, obuszek (ciupagę), szeroki pas owczarski oraz wyroby z wełny i skóry.
- Istebna,
- Wojtosze 824,
- tel. 790 262 829,
- www.chatakawuloka.pl
Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu.
To najbardziej popularna izba regionalna na Śląsku Cieszyńskim, znajdująca się w góralskiej chacie powstałej w XIX wieku. Dawniej pełniła funkcję warsztatu Jana Kawuloka (1899–1976), znanego gawędziarza i doskonałego instrumentalisty. Obecnie można tam posłuchać opowieści o dawnych dziejach przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów muzycznych.
- Wisła,
- ul. Stellera 1 (rynek),
- tel. 33 855 22 50
Muzeum Beskidzkie mieści się w budynku karczmy z 1794 roku, który dawniej pełnił funkcję schronienia dla wiernych. To fascynujące miejsce przybliża historię i folklor regionu śląskiego. Obiekt prezentuje zarówno stałą ekspozycję, jak i liczne wystawy okazjonalne. Przy Muzeum Beskidzkim znajdziemy również Enklawę Budownictwa Drewnianego, w której skład wchodzą: budynek dawnej szkoły, kuźnia, chałupa komornika z kurlawym piecem oraz pasterska kolyba z koszorem. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest pasieka.
- Wisła,
- os. Bajcary 6
- tel. 33 855 51 98
Izba Pracy Twórczej Jana Kocyana mieści się w drewnianej chałupie z 1930 roku. Została przeniesiona z Wisły Czarnego na Nową Osadę, jest wyjątkową atrakcją etnograficzną Beskidu Śląskiego. Można w niej obejrzeć stare naczynia i narzędzia, a także prace lokalnych rzeźbiarzy, malarzy, hafciarek tudzież koronkarek.
- Izba Regionalna im. Marii Gwarek,
- Koniaków 505,
- tel. 33 855 64 23
- Izba Twórcza Heleny i Mieczysława Kamieniorz,
- Koniaków 301,
- tel. 33 855 65 61
- Zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszym uzgodnieniu.
Muzeum w Koniakowie jest znane na całym świecie. Wystawy, jakie można tam obejrzeć, opowiadają historię ponad stuletniej szydełkowej tradycji, która jest praktykowana po dziś dzień. Zobaczycie tam przepiękne tradycyjne obrusy i ozdoby z koronki, a także niedokończoną serwetę, wykonywaną na zamówienie królowej Elżbiety.
Historyczne atrakcje turystyczne
Zapraszamy Państwa do odkrycia bogatej historii naszego regionu podczas wyjątkowych wycieczek, które zabiorą Was w podróż przez najważniejsze oraz najpiękniejsze zabytki. To doskonała okazja, aby poznać przeszłość, jak również dziedzictwo kulturowe, które ukształtowały nasz region. Oto co możecie zwiedzić.
- Klasycystyczny Kościół Ewangelicko-Augsburski
- ul. 1 Maja 49
- tel. 33 855 24 90
- Zameczek Myśliwski Habsburgów
- ul. Lipowa 4a,
- tel. 33 855 35 60
- Muzeum Spadochroniarstwa, które znajduje się w obiekcie „Agawa”
- ul. Przylesie 1a,
- tel. 338551353
- Zamek Prezydenta RP na Zadnim Groniu
- ul. Zameczek 1,
- tel. 33 854 65 00,
- www.zamekwisla.pl
- Muzeum Aptekarstwa
- ul. Głębce 22,
- tel. 607 894 129
- Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle
- ul. Kopydło 103A,
- tel. 33 855 32 58
Przyrodnicze atrakcje turystyczne
- Wisła, ul. Olimpijska
Przepiękny pomnik, który jest symbolem łączącym wszystkie ziemie polskie – od gór, aż do morza. Przedstawia on rzeźbę kobiety z kwiatami, umieszczoną na cokole nad basenem. Tuż obok rośnie Dąb Wolności – drzewo zasadzone przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego dnia 13 czerwca 2014 r. Symbolizuje upamiętnienie 25. rocznicy odzyskania suwerenności przez Polskę w wyborach 4 czerwca 1989 roku.
Trójstyk w Jaworzynce powstał w 1993 roku, wtedy to miał miejsce rozpad Czechosłowacji. Punkt zbiegu granic – Hrcava, Istebna i Cierne – znajduje się w korycie strumienia stanowiącym środek okręgu opisanego na wierzchołkach trójkąta równoramiennego.
- Wisła Czarne,
- ul. Czarna Wisełka
Zbiornik wodny o powierzchni około 30 hektarów, z zaporą o wysokości 30 metrów! Jezioro Czerniańskie otulone jest gęstym lasem świerkowym. Nie brak tu miejsca na spacery i spokojny odpoczynek wśród przyrody. Ze względu na to, że jest to zbiornik wody pitnej, nie wolno w nim pływać ani uprawiać sportów wodnych.
- Wisła Czarne,
- ul. Czarne 2,
- tel. 609 099 179
Charakterystyczny kompleks 120-letniej wylęgarni pstrąga potokowego, źródlanego i tęczowego. W latach pięćdziesiątych XX wieku ośrodek zarybieniowy w Wiśle został rozbudowany. A obecny właściciel nieco zmodernizował wylęgarnie, zachowując przy tym najstarszy budynek z czasów habsburskich.