Atrakcje w okolicy

Nasz obiekt znajduje się na skraju lasu i jest idealnym miejscem na leśne spacery. Jesienią pobliskie lasy wypełniają się koźlarzami, prawdziwkami i podrzybkami, co czyni nasz obiekt popularnym wśród grzybiarzy.

Nasz hotel znajduje się na trasie kilku szlaków rowerowych, których długość i trudność można dobrać do kondycji i umiejętności.

Warto odwiedzić!

Hotel Podium jest położony bezpośrednio przy żółtym szlaku turystycznym PTTK, prowadzącym na tzw. „Pętle Cieńkowską” .To właśnie ten malowniczy zakątek w Wiśle jest najbardziej fotografowanym miejscem przez turystów. Po drodze mijamy jedną z największych wiślańskich atrakcji – skocznię im. Adama Małysza. Dojście z naszego hotelu do kulminacyjnego punktu widokowego z tzw „magicznym drzewem” w zależności od tempa marszu, od 30- 45 minut. Żółty szlak finalnie prowadzi do szczytu Baraniej Góry

To nie jedyna możliwość wędrówki pozwalającej na poznanie piękna Beskidów ze szczytu „Cieńkowa”. Proponujemy dodatkowo:

SZLAK SPACEROWY CIEŃKÓW – WISŁA CZARNE

Schodzimy na asfaltową drogę i po 300 m skręcamy ostro w prawo pomiędzy zabudowania, zgodnie z oznakowaniem niebieskiego szlaku spacerowego . Przed nami 1200 m zejścia w dolinę Czarnego, do miejsca popularnie zwanego Fojtulą. Stąd możemy skręcić w lewo i udać się na spacer w dolinę Białej Wisełki, która uważana jest za najładniejszą dolinę Beskidów Zachodnich lub udać się w prawo, aby zwiedzić zbiornik wodny utworzony u zbiegu Białej i Czarnej Wisełki. Powrót tą samą trasą.

ŻÓŁTY SZLAK TURYSTYCZNY

Zielony Kopiec- PTTK nad Zaporą.

Mamy nadzieję, że taka alternatywa spędzenia czasu z całą rodziną będzie dodatkową atrakcją Wisły

SKOCZNIA NARCIARSKA IM. ADAMA MAŁYSZA - Wisła Malinka ul. Malinka, tel. 33 855 51 05, www.wisla-malinka.com. Skocznia jest w odległości ok. 500 metrów od Hotelu.

Znajduje się przy drodze nr 942 w kierunku Szczyrku i Bielska. Skocznia została oddana do użytku 27 września 2008 r. Jest jedyną skocznią na świecie, z której zeskok to część budynku z trybunami, pod którymi zbudowano tunel dla przejeżdżających samochodów. Odbywają się na niej konkursy letnie i zimowe. Skocznię można zwiedzać w sezonie codziennie, a poza sezonem głównie w weekendy. Po wjeździe kolejką krzesełkową na szczyt, można wejść na wieżę, z której skoczkowie biorą rozbieg na próg. Stamtąd można wyruszyć szczytem na tzw. Pętlę Cieńkowską i dotrzeć do szczytu Cieńkowa, gdzie roztaczają się malownicze widoki na Dolinę Wisły Czarne oraz Malinki, Panoramę Beskidu Śląskiego. Następnie można zjechać kolejnym wyciągiem na parking i wrócić doliną Malinki (ścieżka spacerowa w lesie przy drodze / wzdłuż potoku Malinka) do parkingu przy skoczni. Trasę można również przejść w odwrotną stronę. Na Pętlę Cieńkowską obowiązuje jeden bilet, który można zakupić albo na skoczni, albo przy dolnej stacji kolejki na Cieńków.

WIŚLAŃSKA NIAGARA to popularna atrakcja turystyczna w Wiśle, która przyciąga wiele osób każdego roku. Jest to wodospad o wysokości 20 metrów, który znajduje się na rzece Wisła. Dojście z z hotelu do wodospadu zajmuję ok. 1O min. spacerem

Wodospad powstał w wyniku zbudowania tamy, która miała zapobiec powodziom na rzece Wisła. Tamę wybudowano w 1914 roku, a wodospad powstał po przebudowie w latach 50-tych XX wieku. Wodospad ten jest bardzo popularny wśród turystów ze względu na swój malowniczy krajobraz i możliwość obserwowania wody spadającej z wysokości.

Narty zimą

Hotel Podium to idealne miejsce dla wszystkich pasjonatów białego szaleństwa. W odległości kilku kilometrów od naszego hotelu zlokalizowanych jest ponad 20 stacji narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności. W najbliższym sąsiedztwie wyciąg narciarski Nowa Osada oraz Stacja Narciarska Cieńków

Miłośnikom narciarstwa biegowego polecamy jedną z najlepszych tras w Polsce:  4 pętle z homologacją FIS-u, wytyczone w malowniczym beskidzkim krajobrazie.

SPORTOWE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

1. SKOCZNIE NARCIARSKIE - Wisła Centrum - znajdują się w centrum miasta przy głównej drodze.
Obecne skocznie o punktach konstrukcyjnych K10, K20, K40 powstały w latach 1962-1963, a zmodernizowane zostały w 2014 roku. Odbywają się tam regularnie zawody dzieci i młodzików.

2. FIGURA ADAMA MAŁYSZA Z BIAŁEJ CZEKOLADY - Wisła Centrum, Dom Zdrojowy
Figura naszego mistrza, mierząca 250 cm została wykonana w 2001 roku z bloku czekolady ważącego 300 kg. Przy jej powstaniu pracowało 8 cukierników ze Stowarzyszenia Cukierników RP, przez 264 godziny. Gotowa figura waży 180 kg.

3. FAN CLUB ADAMA MAŁYSZA – Bar Bracki „U Bociana”, Wisła, ul. Kopydło 20a, tel. 33 855 18 33
Położony jest w odległości ok. 2 km od centrum Wisły w kierunku Istebnej. Jest to miejsce kojarzone z kultem naszego mistrza i rzeczywiście można tam zobaczyć ścianę „fana” FAN CLUBU U BOCIANA oraz gabloty pełne zdjęć.

4. GALERIA A. MAŁYSZA - Wisła Oaza, ul. 1 Maja 48a , tel. 517 567 660, www.malysz.org
W Galerii można obejrzeć: cztery Kryształowe Kule za zdobycie Pucharu Świata, medale z mistrzostw świata w Lahti, Sapporo i Val Di Fiemme, kombinezony i narty skokowe i wiele innych pamiątek związanych z karierą Adama Małysza. W galerii można również kupić różne gadżety i pamiątki.

5. MUZEUM NARCIARSTWA - Wisła Centrum, ul. Wodna 3, tel. 33 855 15 19
Muzeum Narciarstwa zawiera bogatą prywatną kolekcję sprzętu narciarskiego oraz starych nart (wśród nich narty z końca XIX w. i z lat 30-tych XX w.). Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się m.in. narty Adama Małysza, na których zdobył Mistrzostwo Polski. Kolekcja liczy ponad 80 eksponatów. Obiekt można zwiedzać bezpłatnie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00 – 16:00.

6. ALEJA GWIAZD SPORTU - Wisła Centrum
Aleja mieści się na deptaku przebiegającym przez wiślański rynek tj. na Placu B. Hoffa. Kolekcję zapoczątkował Adam Małysz, później do tego grona dołączyli: Janusz Rokicki, Apoloniusz Tajner, Jan Szturc, Jan Kawulok, Jan Legierski.

REGIONALNE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

1. MUZEUM NA GRAPIE - Jaworzynka 720, przysiółek Gorzołki, tel. 33 855 65 20, www.nagrapie.com
Muzeum znajduje się w uroczej wsi Jaworzynka, gdzie spotykają się granice Polski, Czech i Słowacji. Na jego budynek zaadoptowano drewnianą „kurlawą” chałupę z 1920 r., w której znajduje się m.in. wyjątkowy kurny piec, narzędzia rolnicze i niezbędne kiedyś zimową porą - narty. W muzeum organizowane są liczne wystawy czasowe i warsztaty edukacyjne, tj. szycie kierpców i strojów góralskich czy przędzenie wełny.

2. GALERIA U NIEDŹWIEDZIA - Wisła Centrum, pl. B. Hoffa 3 (piwniczka od strony Parku Kopczyńskiego), tel. 33 855 17 99.
W galerii można obejrzeć przekrój dokonań plastycznych Stowarzyszenia Grupy Twórców Wiślanie. Większość prac i pamiątek można również zakupić. Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00-14.00, w sezonie letnim i zimowym 10.00-16.00.

3. KOLIBA NA SZAŃCACH - Centrum Pasterskie w Koniakowie, tel. 602 128 388
Między październikiem, a kwietniem wizyty należy uzgadniać. To tutaj powstają tradycyjne sery tj. bundz, bryndza oraz sery wołoskie (np. oscypki), a także napój żyntyca, których tradycja wyrobu sięga XIV wieku. W sąsiadującym sklepie góralskim można również zakupić inne oryginalne upominki z gór: lniane koszule, obuszek (ciupagę), szeroki pas owczarski oraz wyroby z wełny i skóry.

4. CHATA U KAWULOKA - Istebna, Wojtosze 824,
tel. 790 262 829, www.chatakawuloka.pl - zwiedzanie po uzgodnieniu. Jest to najbardziej popularna izba regionalna na Śląsku Cieszyńskim, która znajduje się w chacie góralskiej z XIX wieku. W przeszłości była ona warsztatem Jana Kawuloka (1899–1976) – znakomitego gawędziarza i instrumentalisty. Dziś można tam posłuchać opowieści o dawnych dziejach przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów muzycznych.

5. MUZEUM BESKIDZKIE Z ENKLAWĄ BUDOWNICTWA DREWNIANEGO W WIŚLE - Wisła, ul. Stellera 1 (rynek), tel. 33 855 22 50
Muzeum mieści się w budynku karczmy z 1794 roku, która dawniej pełniła funkcję schronienia dla wiernych. Obecnie to fascynujące miejsce przyblża historię i folklor związany z okolicą Beskidu Śląskiego, a powstałe w 1964 roku muzeum, obok stałej ekspozycji, prezentuje także liczne wystawy czasowe. Przy Muzeum Beskidzkim znajdziemy również Enklawę Budownictwa Drewnianego, w której skład wchodzą: budynek dawnej szkoły, kuźnia, chałupa kumornika z kurlawym piecem oraz pasterska kolyba z koszorem. Atrakcyjność całości wzbogacona jest dodatkowo przez pasiekę pszczelarską

6. CHATA KOCYANA - Wisła, os. Bajcary 6, tel. 33 855 51 98.
Izba Pracy Twórczej Jana Kocyana – uznanego twórcy ludowego - należy do niewątpliwych osobliwości etnograficznych Beskidu Śląskiego. Izba mieści się w drewnianej chałupie z 1930 roku przeniesionej z Wisły Czarnego na Nową Osadę. Tu znajdziemy dawne naczynia i narzędzia, a także prace tutejszych rzeźbiarzy, malarzy, hafciarek i koronkarek.

7. MUZEUM KORONKI - Izba Regionalna im. Marii Gwarek, Koniaków 505, tel. 33 855 64 23,
Izba Twórcza Heleny i Mieczysława Kamieniorz, Koniaków 301, tel. 33 855 65 61- zwiedzanie po uzgodnieniu.
Koronka koniakowska to rękodzieło o ponad 200 letniej tradycji. Dzięki niej Koniaków jest znany na całym świecie. W Izbie im. Marii Gwarek można zobaczyć między innymi tradycyjne obrusy i ozdoby z koronki, a także niedokończoną serwetę, wykonywaną na zamówienie królowej angielskiej Elżbiety. Serweta miała być chlubą słynnej koronkarki Marii Gwarek. Nieoczekiwanie jednak autorka zmarła ona podczas pracy nad nią.

HISTORYCZNE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

W centrum miasta warto zwrócić uwagę na klasycystyczny Kościół Ewangelicko-Augsburski ul. 1 Maja 49 tel. 33 855 24 90) oraz Zameczek Myśliwski Habsburgów (ul. Lipowa 4a, tel. 33 855 35 60), który aż do roku 1986 pełnił również funkcję schroniska turystycznego na Przysłopiu pod Baranią Górą, kiedy to został przeniesiony do centrum Wisły. Warto na miejscu poznać arcyciekawą historię tego obiektu, w którym obecnie mieści się m.in. siedziba wiślańskiego Oddziału PTTK oraz stałą ekspozycję poświęconą głuszcowi (Głuszec w lasach Beskidu Śl). W centrum Wisły warto odwiedzić również Muzeum Spadochroniarstwa, które znajduje się w obiekcie „Agawa” (ul. Przylesie 1a, tel.338551353 – zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu. Przy drodze prowadzącej z Kubalonki w kierunku Wisły – Czarne, warto zwiedzić Zamek Prezydenta RP na Zadnim Groniu (ul. Zameczek 1, tel. 33 854 65 00, www.zamekwisla.pl). Rezydencja oferuje program zwiedzania i udostępniona jest dla zwiedzających całorocznie z wyłączeniem niedziel i dni świątecznych. Wycieczki odbywają się w grupach z przewodnikiem. Bezpłatne zwiedzanie obiektu jest możliwe od środy do soboty w godzinach: 11:00, 12:30, 14:00. Co najmniej na 7 dni przed planowanym wejściem należy umówić się na zwiedzanie.

W jednej z dzielnic Wisły, Głębcach, stoi piękny drewniany kościół p.w. Znalezienia Krzyża Świętego. W jego niedalekim sąsiedztwie, nad drogą prowadzącą do kolejnej dzielnicy Wisły – Łabajowa – znajduje się siedmioprzęsłowy wiadukt kolejowy zbudowany w latach 1931-33, który do dziś imponuje wielkością i stanowi dowód gospodarczego rozmachu w okresie międzywojennym. W Głębcach warto odwiedzić również mieszczące się w starej chałupie na Kleszczonce Muzeum Aptekarstwa. Jest to urzekające miejsce, o niecodziennej historii, którą z pewnością warto poznać (ul. Głębce 22, zwiedzanie możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym – 607 894 129, 603 323 454).

PRZYRODNICZE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

1. POMNIK ŹRÓDEŁ WISŁY - Wisła, ul. Olimpijska.
Pomnik symbolizuje rzekę łączącą wszystkie ziemie polskie – od gór do morza. Rzeźba przedstawia postać dziewczyny z naręczem kwiatów, umieszczoną na cokole nad basenem. Rzeźba została wykonana na wzór dzieła prof. Konstantego Laszczki z 1936 r. , które podczas II wojny światowej zostało zniszczone przez Niemców. Tuż obok rośnie Dąb Wolności – drzewo zasadzone przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego 13 czerwca 2014 r., symbolizujące 25 lat wolności.

2. TRÓJSTYK ISTEBNA - miejsce zbiegu granic 3 państw (Polski, Czech i Słowacji). Miejsce to dostarcza jedynych w swoim rodzaju przeżyć, pozwalając stanąć naraz na ziemi trzech państw. Punkt zbiegu granic (Hrcava, Istebna i Cierne) znajduje się w głębokim na 8 i szerokim na 34 metry wąwozie potoku i stanowi środek okręgu opisanego na wierzchołkach trójkąta równoramiennego. Wierzchołki trójkąta tworzone są przez monolity granitowe o wysokości 240 cm.

3. JEZIORO CZERNIAŃSKIE – Wisła Czarne, ul. Czarna Wisełka
Zbiornik wodny z powierzchnią około 30 hektarów i zaporą o wysokości 30 m, który powstał pod koniec lat sześćdziesiątych, w celu spiętrzenia wód Wisełki Białej i Czarnej. Jezioro Czerniańskie oprócz swych funkcjonalnych właściwości, stało się malowniczym elementem krajobrazu beskidzkiego, a zarazem idealnym miejscem do zdjęć. Ponieważ jest ono zbiornikiem wody pitnej, w jeziorze nie wolno się kąpać, ani też uprawiać sportów wodnych.

4. WYLĘGARNIA PSTRĄGA - Wisła Czarne, ul. Czarne 2, tel. 609 099 179
Charakterystyczny kompleks 120-letniej wylęgarni pstrąga potokowego, źródlanego i tęczowego.

Atrakcje dla aktywnych:

  • stoki narciarskie o różnym stopniu trudności (22 wyciągi, w tym nowoczesne koleje linowe)
  • trasy do uprawiania narciarstwa biegowego (Wisła Jawornik, Dziechcinka, Stecówka, Kubalonka, Istebna)
  • trasy rowerowe (stanowiące część Trasy Euroregionalnej nr 24 oraz tras Central European Greenways)
  • trasy downhill (jedna z najciekawszych - na Stożku)
  • górski park offroad  (z wypożyczalnią quadów i samochodów terenowych, o pow. 15 ha, z 5 trasami o różnym stopniu trudności)
  • szlaki turystyczne i spacerowe (łącznie ok. 150 km)
  • korty tenisowe
  • boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki
  • aqua park 
  • parki linowe